Nur Vliegen ist schöner     
vliegen verlag | aktuellesbuchladen onlinekontaktlektüre onlinearticles in original language

links

 

DIE NEUE P+ IST ENDLICH DA!
zur Leseprobe ->
Olaf Kühl: „Sehnsuchtsort Russland“

 

Leseprobe>

articles in original language

MELODIE Z ZIEMI
Natalia Gańko-Laska


Na początku było kłamstwo, potem cisza. Po pół wieku później Dolnoślązak zaczął śpiewać.
Lata 90. Walia, wybrzeże, Llangollen Music Festival. Scena, taka, że „Aidę” można wystawiać, na niej czternaście babinek z wsi Zbylutów. Wśród nich stoi Helena, ma 76 lat, jest piękna. Zrzuca laczki, staje boso, wypuszcza z siebie dźwięk przypominający gwizdek staroświeckiego czajnika.
Poprawia na głowie chustę w kwiatki, bierze oddech. Jest czysty i niesie melodię, która przypomina łąkę, o świcie. Helena śpiewa piosenkę, której uczyły ją białoruskie chłopki. Pasały razem krowy, od piątej nad ranem, siedząc w kucki jedna przy drugiej, grzały stopy w cieplutkich krowich plackach.
... more

 

VIRUSNYJ SOUND
Belarusskaja muzykal’naja alternativa v poiskach buduščego
Maksim Žbankov
... more

 

W cyklu SENSACJE XXI WIEKU przedstawiamy
MITCH & MITCH

Piotr Klijewski
Zagadkowe, kto jest kim, niespodziewana zmiana miejsc, instrumentów, płci i ubrań, domniemana mistyfikacja. Jeśli Aaronowi Spellingowi („Dynastia”) albo Chrisowi Carterowi („X-files”) swego czasu zabrakłoby inwencji, historia Mitch & Mitch – najbardziej tajemniczego zespołu świata – posłużyłaby za gotowy scenariusz.
... more

 

Z REVOLJUCIJEJU V SERCI
Andrij Bondar
... more
 

 

1989 – KOD WOLNOŚCI
Joanna Nojszewska


Marcin Geremek, syn profesora Bronisława Geremka. Wiek: 50+. Młodzieńcza sylwetka, siwe włosy, ujmująco spokojne spojrzenie. Ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala Wolskiego w Warszawie. Przyjmuje mnie w swoim lekarskim gabinecie mikroskopijnym, ale z imponującym biurkiem z ciemnego dębu. Herbatę w gustownych filiżankach stawia na stoliku tuż obok pięknej fajki. Na tablicy kartka z kolorowymi esami floresami. Sztuka nowoczesna? Nie, rekonstrukcja obrazy tętnicy szyjnej na podstawie tomografii. Tuż obok ekranu komputera duże zdjęcie rodziców: Hanny Teresy i Bronisława. Doktor Geremek mówi spokojnie, pewnie, logicznie, znakomitą polszczyzną.
... more

 

SUSPIL’STVO BEZ SPEKTAKLJU
Oleksij Radynskyj
... more

 

MŁODA POLSKA NA NOWO?
Rafał Nowakowski

      
Tekst ten nie jest naukowy i odzwierciedla raczej moje osobiste skojarzenia i refleksje. Ktoś może się nie zgodzić, ktoś może zgodzić się tylko częściowo, co jeszcze bardziej rozbija moją koncepcję. To raczej hipoteza, którą wciąż sprawdzam – albo lepiej, to pewne metafory, których używam dla opisania pewnego stanu literatury.
... more

 

ŚWIAT WEDŁUG KALIMBY
Aneta Kołaszewska


Nie wiadomo, komu zabawki z Kalimby podobają się bardziej, dzieciom czy dorosłym? Jedno jest pewne: są mądre, bajecznie kolorowe i robią furorę nie tylko w Polsce. Można już je kupić między innymi we Francji, Szwajcarii, Portugalii i Niemczech. O swoim pomyśle na firmę opowiada właścicielka Kalimby, Natka Luniak.
more ...

 

HISTORIA Z KORZENIAMI
Agnieszka Berlińska


Nikt nie gotował takiego rosołu jak babcia. Z kury zabitej przez dziadka. Ile razy próbowaliśmy odnaleźć ten smak z dzieciństwa? Bez powodzenia. Bo pewnych rzeczy nie da się dzisiaj odtworzyć. Ale trzeba o nich pamiętać.
... more

 

TEL AVIV PO RAZ DRUGI
Natalia Gańko-Laska


Nie dam się zaciągnąć do Yad Vashem, ani na safari po dzielnicy religijnej, gdzie chasydzi i litwaki wyprowadzają na spacer żony w perukach i okropnych plisowanych spódnicach. Skupię całą uwagę na Bauhasie, modernie wybudowanej na pustyni. Ale i tak pomylą mi się Nalewki z Ben Yehuda Street a Rothschild Avenue z warszawskim Placem Grzybowskim w dzień premiery „Purymowego Cudu.”
... more

 

GASTRONOMIA’80 Leksykon (osobisty) zwyczajów żywieniowych Polaków z czasu realnego socjalizmu
Rafał Nowakowski

   
W dzisiejszych czasach mamy wszystkiego aż nazbyt wiele. Cierpimy na obżarstwo i nadwagę, krytycy współczesności mówią nam o przymusie konsumpcji, a powszechne schorzenia wśród nastolatek to bulimia i anorekcja – obydwa związane z zaburzeniami trawienia. Tymczasem jeszcze dwadzieścia lat temu nasz świat wyglądał kompletnie inaczej. Zamiast „konsumeryzmu” panowało inne zjawisko na k: kryzys.
... more

 

HONECKERPAPUCS
Noémi Kiss


Az endékával együtt eltűnt a Balaton.
Mikor kislány voltam, alig vártam, hogy nyár legyen és elinduljunk a balcsira. Nemcsak a fürdés, az iszapozás és a stégről való horgászat miatt, hanem azért, mert akkor találkozhatok végre a német lányokkal.
... more

 

BRACIA SEREK BAWIĄ SIĘ MODĄ W WARZYWNIAKU
Małgorzata Borkowska

Zastanawialiście się kiedyś, czy warto marzyć i snuć fantastyczne projekty? Bracia Robert i Jacek Serek udowaniają, że jak najbardziej tak! Chłopaki postanowili handlować odjechaną japońską modą w Warszawie.
... more

 

NA KULINARNYCH SZLAKACH
Hanna Dąbrowska


Miliony turystów na całym świecie od lat pokonuje wiele kilometrów tylko po to, aby coś zjeść lub wypić. Jedzenie i trunki przestają być dodatkiem do nart, żagli czy plaży. Są celem samym w sobie, a turystyka kulinarna - bo o niej właśnie mowa - zdobywa coraz większe zainteresowanie i uznanie. Snobizm? Nowa moda? Kolejny pomysł na kasę? A może po prostu odpowiedź na globalizację czyli nowy styl życia szanujący tradycję, niepowtarzalność i autentyczność.
... more

 

WARSZAWSKIE POKOLENIA
Rafał Nowakowski


Wielu ludzi powiada, że Warszawa, miasto o kilkusetletniej historii, w XX wieku przeżyło swoją drugą młodość. A konkretnie, stolica Polski przeżyła własną śmierć, zmartwychwstanie, młodość i przyspieszone dojrzewanie. W zasadzie dopiero teraz Warszawa może osiągnąć od dawna zasłużony status europejskiej metropolii.
... more

 

CHODZIŁO O ROBIENIE MAŁYCH DYMÓW

– z Marcinem Mellerem, obecnie redaktorem naczelnym „Playboya” w Polsce, radykalnym działaczem nielegalnej organizacji studenckiej w komunistycznej Polsce, synem Stefana Mellera, człowieka legendy opozycji antykomunistycznej – rozmawia Ewa Szabłowska
... more

 

ZABAWA W STYLU FOLK
Anna Sańczuk


Dywan w kształcie szydełkowej serwety, albo kurpiowskiej wycinanki, lampy ze słomy, obrusy z etnicznymi nadrukami – polscy projektanci z dziecięcą radością bawią się ludowymi motywami. Tradycyjne wzory oddają we władanie nowoczesnych form i technologii. Czy to początek polskiej szkoły designu?
... more

 

PODRÓŻ DO GWIAZD
Rafał Nowakowski

   
Pewien arabski poeta powiedział kiedyś, „lepiej kontemplować przestrzenie, niż je przemierzać”. Maksyma ta nabiera szczególnego znaczenia w kontekście literatury fantastyczno-naukowej. Fantastyka-naukowa bardzo szybko uświadomiła sobie, że pozostanie fantastyką, i że w tym pozostaje jej największa siła. Rozważać to, co możliwe, konstruować metafory, które mogą stanowić pełniejszy sposób opisu ludzkiego świata. Od początku traktowano podróże do gwiazd jako przypowieści o naszym miejscu w kosmosie.
... more

 

BABCIA NADCHODZI. O filmie „Pora umierać“
Ewa Szabłowska


Jest taki żydowski, nowojorski żart, mówiący, że „krawca od psychoanalityka różni tylko jedno pokolenie”. Nic dodać i nic ująć. Gdyby ktoś, chciał równie syntetycznie scharakteryzować trzy ostatnie pokolenia Polaków – miałby nie lada kłopot, bo kolejne generacje dzielą od siebie lata świetle.
... more

 

WIELKI POWRÓT KRÓLOWEJ
Rafał Nowakowski
   
 
Wisła nie na darmo nazywana jest Królową Polskich Rzek. Wystarczy spojrzeć na mapę, żeby zobaczyć że dorzecze Wisły (a więc główna rzeka i jej dopływy), nawadniają całą Polskę, zupełnie jak krwiobieg w organizmie człowieka. To smutne, że człowiek od wielu lat zatruwa tę rzekę. I mało kto pamięta, jak wiele Polska zawdzięcza Wiśle.
... more

 

SZMACIANE ELDORADO
Agnieszka Berlińska


Tak jak o portugalskim dorszu mówi się, że można go przyrządzić na 365 sposobów, tak w Polsce  są setki możliwości, żeby się uzależnić od second handów. Bo zakupy w ciuchlandach są dla Polaków czymś więcej niż tylko tanimi ciuchami na każdą kieszeń. Są jak nałóg, jak sport narodowy.
... more

 

WODA NA MŁYN – CZYLI KRÓTKA HISTORIA PICIA W POLSCE
Hanna Dąbrowska

   
Jest tak oczywista, jak powietrze i ziemia.
Bezbarwna, bezwonna, pozbawiona kalorii, na pierwszy rzut oka - bez specyfiki.
Ale to ona tworzy życie. 
Bez niej nie przetrwałby żaden organizm.
Jest życiem.
Truizmy? Może tak, ale czy pijąc wiemy czym jest i jak wiele ma nam do zaoferowania?
... more

 

JĘZYK SERCA W FILMIE
Ewa Szabłowska


Miłość, mówi przysłowie, jest ślepa. W naszym kraju wszystko wskazuje na to, że jest również niema. Według większości światowych statystyk, Polacy plasują się na ostatnim miejscu, jeżeli chodzi o bogactwo (czy raczej tez ubóstwo) języka erotycznego.
... more

 

ROZNOSICIELE MODY
czyli jak się ubierano za komunizmu
Rafał Nowakowski


Style mody i ubioru w komunizmie istniały nieco wbrew panującym władzom, na obrzeżach życia społecznego, nierzadko lekceważone przez oficjalne media. Opisanie ich wymaga zgłębienia wciąż żywej pamięci życia codziennego. To tak, jakby prowadzić badania archeologiczne na samym środku wciąż czynnego bazaru.
... more

 

A NA DESER NOSTALGIA
Agnieszka Berlińska


Chociaż Polska zmienia się z dnia na dzień, porzucając swoją komunistyczną przeszłość niczym wąż skórę, nadal są takie miejsca, które nowe czasy omijają szerokim łukiem. Bary mleczne – wymysł Polskiej Republiki Ludowej – są jak żywe skanseny. Czas stanął tu w miejscu.
... more 

 

MIEJSCE NA LIŚCIE RZECZY MODNYCH
Ewa Szabłowska


W „Windza Widmo”, ulubionej książce mojego syna, szóstej z trzynastu części, sagi sierot Baudelaire, poznajemy niejaką Esmeraldę Szpetną. Nie dość, że jest ona szóstą, najważniejszą doradczynią finansową w mieście, to nikt, nie orientuje się, równie dobrze jak ona, co jest, a co - wyszło już z mody.
... more
 


Auzug aus P+ 14
WIRKLICHKEIT ERFINDEN
Michał Żak: Der große Ararat

  

 

 

newsletter